Artikelnummer: Sytråd Tera 40 MK 400 meter Gütermann
Gütermanns sytråd Tera 40 MK är en extra stark rötbehandlad sytråd speciellt för kapellväv, markisväv, möbeltyg, galon och läder. Används även för sömnad av dynor, vojlock, filtar, plädar och mattor.
Sytråden är UV beständig och sväller vid väta, fyller igen hålet efter symaskinsnålen.
Den här kapelltråden Tera 40 är lite smidigare och bör fungera även i de symaskiner som normalt inte klarar av tjock sytråd som undertråd.
Bra symaskisnål som är lite kraftigare rekommenderas. Prym 152470 för jeans och kraftiga tyger samt Prym 152450 för skinn och galon, den har trekantig spets.
Kapelltråden finns i flera olika färger. Saknar du någon färg? Hör av dig till oss.
Trådinfo: No./Tkt. 40. dtex 750(3) / tex 75. Se bild på kartonginfo.
Material: 100 % Polyester. Rötbehandlad.
Innehåller: 400 meter.
Står konen inte still när du syr? Du kan använda Prym 611769, som är trådhållare, trådställning för kappeltråd, som ställs på bordet.
Tänk på att färg inte kan vara exakt återgiven, den kan variera mellan data, padda och mobiler samt hur skärmen är vinklad.
Se vår smarta trådlåda för förvaring av kapelltråden, M3105 TRÅDLÅDA FÖR SYTRÅD